O nas

Baśniowa Kraina w Opaczy Kolonii

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Baśniowa Kraina w Opaczy Kolonii powstała z myślą o najmłodszych dzieciach , od 4 miesiąca do 3 roku życia, a także o rodzicach, którzy chcą, aby ich dziecko dorastało w przyjaznym środowisku.

W Baśniowej Krainie zapewniamy opiekę w ciepłej, domowej atmosferze pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogiczno-opiekuńczej. Pragniemy wspierać naturalny rozwój dziecka, dlatego oferujemy kreatywne zajęcia dla dzieci. Nasi mali podopieczni uczestniczą w zajęciach manualnych, plastycznych, ruchowych, muzycznych i intelektualnych. Poznają rówieśników i uczą się komunikacji między sobą oraz współdziałania w grupie. Uczymy samodzielnego picia, jedzenia i korzystania z nocniczka.

Naszym głównym zadaniem jest wspomaganie dziecka w jego naturalnym procesie rozwoju poprzez zapewnienie mu odpowiedniej ilości i jakości zróżnicowanych bodźców zmysłowych.

Baśniowa Kraina lepsza niż żlobek

Podczas zabaw rozwijających wykorzystujemy wybrane elementy znanych metod oraz wskazówki różnych autorów między innymi: Marii Montessori (pedagogika M. Montessori daje dziecku szanse wszechstronnego rozwoju: fizycznego, duchowego oraz kulturowego i społecznego, wspiera jego spontaniczną i twórczą aktywność. Pomaga w rozwijaniu indywidualnych cech osobowości, w formowaniu prawidłowego charakteru, zdobywaniu wiedzy, umiejętności oraz współdziałania w grupie.

Zajęcia dla maluchów

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. ?Daj mi czas?- to motto tej metody), Adama Kalinowskiego (to dbanie o prawidłowy rozwój przez ćwiczenia i zabawy z dzieckiem, pełniące rolę, zdrowotną, relaksacyjną i wychowawczą), Jackie Silberg (to nauka jak wspomagać rozwój umysłowy niemowląt przez zabawę), Marii Łopatkowej (autorka ta uczy patrzenia na dziecko jego oczyma, z jego punktu widzenia, pojmowania i wczuwania się w to, co i jak dziecko rozumie i przeżywa, jakie ma pragnienia, radości i smutki, uczy poszanowania jego godności), Adele Faber i Elanie Mazlish (szeroko znanych współautorek takich publikacji, jak: ?Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?, ?Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością? itd.), metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (jest metodą niewerbalną; poprawia komunikację dziecka z otoczeniem, uaktywniając ?język ciała i ruchu?.

Potrzeba miłości i bezpieczeństwa ? to dwie najważniejsze potrzeby psychiczne DZIECKA

Ruch jest podstawowym i naturalnym środkiem porozumiewania się, do którego w pierwszym rzędzie sięgają dzieci małe i osoby z utrudnioną komunikacją słowną. Podstawą porozumiewania się za pomocą ?języka ruchów? jest świadomość swojego ciała), Pedagogiki Zabawy (ta metoda wykorzystuje zabawę by integrować grupę, uczyć i pokazywać jak rozwiązywać konflikty czy problemy), Stymulacji Polisensorycznej (Poli ? czyli wiele. Jest to jednoczesne, wielozmysłowe działanie, obejmujące swym zasięgiem dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Komunikowanie się wykracza poza sferę werbalną. Obejmuje całą osobę ze wszystkimi jej możliwościami percepcyjnymi. Ludzie intuicyjnie komunikują się z niemowlętami i małymi dziećmi przez dotyk, przytulenie, kołysanie, pieszczoty, uśmiech, śpiewanie kołysanek itp., a więc za pomocą pewnych gestów i symboli).

Nie zamykamy się na stare sprawdzone metody zabawy oraz  na odrobinę szaleństwa i eksperymentu. Bawimy malucha pozwalając mu obserwować, dotykać, wąchać, słuchać, smakować. Po prostu doświadczać!

Sam maluszek przebywając w grupie rówieśników uczy się nawiązywania kontaktów, dzielenia się z innymi, wyrażania swoich potrzeb. Wszystko to pod bacznym okiem wykwalifikowanych opiekunek, w ciepłej atmosferze uśmiechu, bliskiego kontaktu, zrozumienia indywidualnych potrzeb. Zapewniamy edukacyjne zabawki znanych i lubianych firm.

Bawimy malucha pozwalając mu obserwować, dotykać, wąchać, słuchać, smakować. Po prostu doświadczać!

Sam maluszek przebywając w grupie rówieśników uczy się nawiązywania kontaktów, dzielenia się z innymi, wyrażania swoich potrzeb. Wszystko to pod bacznym okiem wykwalifikowanych opiekunek, w ciepłej atmosferze uśmiechu, bliskiego kontaktu, zrozumienia indywidualnych potrzeb. Zapewniamy edukacyjne zabawki znanych i lubianych firm.

 

Dlaczego nasza placówka?

Badania opinii społecznej, instytucji socjologicznych jak i prognozy demograficzne wskazują na grupę rodzin mających małe dzieci, jako najbardziej prężną część współczesnego społeczeństwa. W ostatnich miesiącach zwrócono uwagę na potrzebę organizacji placówek opieki, które zastąpią tradycyjny żłobek.

Nowoczesne podejście pedagogiczne, inspirująca organizacja opieki i bezwzględny priorytet bezpieczeństwa są stymulatorem próby, którą podejmujemy wraz z Państwem. ?Baśniowa Kraina? jest miejscem zapewniającym kwalifikowane warunki rozwoju i nadzoru dla najmłodszych dzieci w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat.

Koncepcyjną podstawą optymalnej opieki są małe grupy maluchów prowadzone przez nianie ? osoby specjalnie wybrane i przygotowane do realizowania założeń programowych placówki. Ich zadaniem jest stworzenie domowej atmosfery, w której w niezauważalny dla dziecka sposób przemycone zostają treści dydaktyczne, stymulujące rozwój Państwa Pociech. Grupy rówieśnicze stanowią założony i dodatkowy czynnik stymulacji rozwojowej akceptowany przez autorytety pedagogiki wieku rozwojowego.

Kompleksowa ocena naszej pracy jest cyklicznie dokonywana także przez patronującego naszym działaniom lekarza pediatrę, pedagoga, pielęgniarkę a przede wszystkim przez Państwa ? Rodziców naszych dzieci. Konstruktywna współpraca między nami stanowi dodatkowy czynnik realizowanego planu opieki powodujący, że ?Baśniowa Kraina? jest czymś daleko wybiegającym poza podstawowy zakres zajęcia się dzieckiem pod nieobecność Rodziców.

Dzieci które uczęszczają do zorganizowanych i dobrze prowadzonych jednostek opiekuńczych, znacznie łatwiej radzą sobie później w okresie edukacji przedszkolnej i szkolnej czy w dalszym życiu zawodowym oraz są lepiej przystosowane do życia w podstawowej jednostce społecznej – w rodzinie.

 

 

 

 

 

 

284152-tb-IMG_6791

 

 

 

 

 

284156-tb-IMG_6794